Sa ciljem da postane primjer odgovornog i održivog poslovanja, Agencija za zaštitu životne sredine preduzela je konkretne korake ka eliminaciji i smanjenju upotrebe jednokratnih plastičnih proizvoda. Kao institucija koja se bavi zaštitom prirode i unapređenjem ekoloških standarda, Agencija je prepoznala potrebu za uvođenjem održivih praksi i donijela odluku o ograničavanju nabavke i upotrebe plastike za jednokratnu upotrebu u svom radu.

Šest ključnih mjera za smanjenje plastike

U skladu sa ovom odlukom, Agencija se obavezala na sprovođenje šest mjera koje će doprinijeti značajnom smanjenju otpada i stvaranju zdravijeg radnog okruženja:

1. Zamjena plastičnih i papirnih čaša staklenim

U svim sektorima Agencije, plastične i papirne čaše biće potpuno uklonjene i zamijenjene staklenim čašama, čime se eliminiše veliki dio otpada koji nastaje svakodnevnom upotrebom jednokratnih proizvoda.

2. Ukidanje plastičnih boca i prelazak na staklene bokale

Voda se više neće služiti u plastičnim bocama. Umjesto toga, Agencija će koristiti staklene bokale za sastanke, kancelarije i događaje, čime se smanjuje upotreba plastike i podstiče održivost.

3. Zabrana plastičnih mješalica, pribora za jelo, kapsula za kafu i slamčica

Jednokratne plastične mješalice, viljuške, noževi, kašike i slamčice više se neće koristiti u prostorijama Agencije. Umjesto toga, zaposleni će koristiti višekratne alternative. Takođe, kapsule za kafu će biti zabranjene kako bi se smanjila količina teško reciklabilnog otpada.

4. Održiva rješenja za higijenu – veća pakovanja sapuna

Kako bi se dodatno smanjila upotreba plastike, Agencija uvodi veća pakovanja sapuna, koja će omogućiti dopunjavanje manjih boca za sapun. Ovim korakom smanjuje se količina plastične ambalaže i stvara efikasniji sistem korišćenja higijenskih proizvoda.

5. Postavljanje kanti za odvojeno sakupljanje otpada

U svim kancelarijama i salama za sastanke biće postavljene kante za odvojeno sakupljanje papira i ambalaže, kako bi se zaposlenima omogućilo pravilno razvrstavanje otpada i njegovo recikliranje.

6. Reciklažna stanica na ulazu u Agenciju

Na ulazu u zgradu Agencije biće postavljena veća reciklažna stanica, koja će omogućiti prikupljanje papira, metala, stakla i plastike. Na taj način, zaposleni, ali i posjetioci, moći će da doprinesu očuvanju životne sredine. Reciklažna stanica prazniće se zahvaljujući preduzeću Deponija d.o.o. koja će redovno preuzimati sakupljeni odvojeni otpad od Agencije i time obezbijediti održivost novouspostavljenog sistema.
Ove mjere nisu samo korak ka smanjenju otpada – one predstavljaju novi standard u radu javnih institucija. Agencija za zaštitu životne sredine želi da svojim primjerom inspiriše druge institucije da preduzmu slične korake i pridruže se borbi za stvaranje održivijeg javnog sektora.

Ove aktivnosti finansiraju se kroz projekat “Eliminacija i smanjenje upotrebe jednokratnih plastičnih proizvoda (JPP-a) u javnim institucijama“ koji finansira fondacija BeMed (Beyond Plastic Med), a uz podršku Fondacije princa Alberta II od Monaka, Fondacije Tara Ocean, Surfrider Foundation Europe, Fondacije Mava i IUCN-a, a sprovodi NVO Zero Waste Montenegro u partnerstvu sa Agencijom za zaštitu životne sredine.