Bled, 9. april 2025 – Ispunjavanjem strogih kriterijuma, Ribno Alpine Resort je danas postao vodeći međunarodni primjer najboljih Zero Waste praksi. Najviši nivo evropske Zero Waste Business sertifikacije dodijelila je Vanja Cicmil, sertifikovana revizorka iz Mission Zero Academy, ispred Zero Waste Montenegro, u saradnji sa Ekolozima bez granica.
Group photo of volunteers gathered around the trash bags on international cleanup day

Napori Ribno Alpine Resort-a prevazilaze očekivanja i predstavljaju viziju turizma koji poštuje prirodu, podržava lokalnu zajednicu i poziva i osoblje i goste da budu dio rješenja. Ribno postavlja visoke standarde koje ostali mogu da slijede. Pored godina predanog rada, mentorstvo “Ekologa bez granica” bilo je ključno za ovaj uspjeh. Neka ovo dostignuće bude njihov ponos i podsjetnik da pozitivne promjene možemo postići kada se naše djelovanje vodi pravim vrijednostima.

Vanja Cicmil

Direktorica NVO "Zero Waste Montenegro"

Ribno Alpine Resort je svoj prvi Zero Waste sertifikat dobio 2018. godine. Od tada, kontinuirano unapređuju svoje prakse prevencije otpada i odgovornog upravljanja prirodnim resursima. Godine 2022. dobio je međunarodni Zero Waste Business sertifikat sa dvije zvjezdice, čime je postao nacionalni primjer najbolje prakse. Sada je po prvi put dodijeljena i treća zvjezdica na lokaciji u Bledu, čime Ribno postaje međunarodno priznati lider.

Dizajnirali smo našu zero waste sertifikaciju da bude zlatni standard održivosti. Mnogi su se plašili da su kriterijumi previsoko postavljeni. Ostvarivanjem treće zvjezdice, Ribno Resort je dokazao da se uz posvećenost i inovaciju može postići vrhunski zero waste rezultat. Njihov rad je već inspirisao mnoge druge u oblasti ugostiteljstva i sigurni smo da će tako i nastaviti.

Kaisa Karjalainen

Direktorica "Mission Zero Academy"

Kroz brojne akcije, obuke zaposlenih, komunikaciju sa gostima, saradnju sa lokalnom zajednicom i rigorozne kriterijume nabavke, resort je smanjio količinu otpada za 60%, a više od 90% otpada se danas odvaja. Solarni paneli obezbjeđuju 20% energetskih potreba, dok 22% ukupne energije dolazi iz drugih obnovljivih izvora. Ostale mjere održivosti uključuju optimizaciju sistema grijanja, filtere za vodu i kap po kap sistem navodnjavanja za smanjenje potrošnje vode.

Čak 86% nabavci u resortu ispunjavaju stroge smjernice koje daju perdnost lokalnim, sertifikovanim, višekratnim i reciklabilnim proizvodima, ili onima sa povratnom ambalažom. Otpadno drvo se koristi u stolariji resorta za renoviranja, izradu namještaja i dekoraciju. Gosti se podstiču da piju vodu sa česme i konzumiraju preostalu hranu sa seminara. Hotel sarađuje i sa Institutom za celulozu i papir na izradi kancelarijskog i promotivnog materijala od piljevine nastale na od obrade drveta.

Strategija resorta za period 2024–2027 sadrži mjerljive ciljeve i koristi se kao osnova za procjenu u odnosu na 21 opšti i dodatnih 27 specifičnih kriterijuma za sektor ugostiteljstva. Posvećenost održivom turizmu je jasna: ponuditi gostima nezaboravno iskustvo uz očuvanje prirodne baštine regiona za buduće generacije. Ekološka svijest pretočena je u cjelokupni odmor, što privlači ne samo turiste, već i posjete škola, opština, komunalnih preduzeća, javnih institucija, agencija i influensera iz čitave Evrope.