ZERO WASTE CITY
Gusinje: Prvi grad u Crnoj Gori na putu da postane zero waste opština

ŠTA ZNAČI ‘ZERO WASTE’?
Zero Waste International Alliance (2019)
KAKO ĆE OVO UTICATI NA MENE?
Svako domaćinstvo biće informisano i obučeno kako da koristi novi sistem upravljanja otpadom, koji podstiče građane da smanje količinu svog otpada. Od građana će se tražiti da odvajaju svoj otpad kod kuće u različite kategorije: organski otpad (*), plastika/aluminijum, karton/papir, staklo i ostali otpad, kao i kako da obavijeste komunalno preduzeće za preuzimanje kabastog otpada. Prikupljene sekundarne sirovine biće sortirane u Centru za obnovu materijala, gdje će biti dostupne za ponovo korišćenje građanima i biznisima.
*građani koji žive u ruralnim područjima biće obučeni da kompostiraju u svojim baštama, a organski otpad građana iz urbanog dijela grada biće kompostiran na opštinskom nivou.
Kako sortirati otpad u Gusinju?

PAPIR I KARTON
- Stare novine
- Kancelarijski papir
- Karton
- Papirno pakovanje

STAKLO
- Staklene boce
- Staklene tegle
- Staklena ambalaža

KOMUNALNI OTPAD
- Otpad koji nijeste uspjeli da sortirate

PLASTIKA I METAL
- Čiste plastične boce
- Aluminijske limenke
- Metalne konzerve
- PET ambalaža
- HDPE tvrda plastika
- LDPE, LLDPE folija
- PP – plastika
- ABS – plastika

ORGANSKI OTPAD
- Voće i povrće
- Kore od jaja
- Kafa
- Kore od koštunjavog voća
- Pokošena trava
- Lišće
- Usitnjene grane
- Biorazgradiva ambalaža
KAKO ĆE OVO KORISTI MENI KAO GRAĐANINU?
ŠTA JE VEĆ POSTIGNUTO?

ANALIZA OTPADA
MASTER PLAN

ŠTA JE SLJEDEĆE?
Opština će objaviti nedjeljni i mjesečni raspored sakupljanja otpada. Pratite novosti.
Često postavljana pitanja
Koliko uspješno možemo odvajati svoj otpad?
Neke zero waste opštine recikliraju i do 93% svog otpada. Gusinje je preduzelo korake ka tome da postane zero waste opština kako bi postepeno dostiglo ciljeve povećanja stope reciklaže.
Šta radimo sa organskim otpadom?
Šta radimo sa plastikom?
Da li ste znali da se samo 2% plastike uspješno reciklira na globalnom nivou? Postoji preko devet različitih vrsta plastike i veoma je izazovno reciklirati. Neki proizvodi od plastike se mogu koristiti godinama, ali nažalost, najčešća je ambalaža za jednokratnu upotrebu. To su boce za vodu ili gazirana pića, ambalaža za hranu, plastične kese itd. Samo nekoliko vrsta jednokratnih proizvoda od plastike može da se reciklira, ali čak i njihova reciklaža zahtijeva upotrebu energije i vode i mnogo košta. To su uglavnom HDPE i PET plastika, kao i većina boca od sokova, vode i sredstava za čišćenje. Većina plastičnih kesa se ne može reciklirati jer su napravljene od kombinacije više vrsta plastike. Najbolja opcija je da izbjegavate nepotrebnu jednokratnu plastiku i koristite proizvode za višekratnu upotrebu kao što su cegeri, termos boce, brijači za višekratnu upotrebu, sapuni, slamčice od bambusa itd. Ako je neophodno, pokušajte da nađete plastičnu ambalažu koja se može reciklirati ili je napravljena od recikliranog materijala i kada je to moguće ponovo je upotrijebite prije nego je pošaljete na reciklažu.
Šta radimo sa staklom?
Staklu je potrebno milion godina da se razgradi, što znači da će zauvijek ostati u prirodi kada se baci. Da bi se staklo ponovo topilo i od njega pravili novi proizvodi, potreban je visok nivo čistoće i sortiranje po bojama. Miješano ili drobljeno staklo nije od koristi za ponovno topljenje i obično se prodaje mnogo jeftinije za upotrebu kao agregat, što nema klimatske koristi. Reciklaža stakla ima veliku ekološku korist. Reciklažom stakla u Gusinju, podstičemo industriju reciklaže stakla u Crnoj Gori i smanjujemo naš otpad. Ipak, reciklaža bi trebalo da bude posljednja opcija, i treba da pokušamo da ponovo i što više puta koristimo staklene proizvode, jer se lako peru i mnogo su zdraviji za skladištenje hrane / pića od plastike.
Šta radimo sa papirom i kartonom?
Papir i karton se uglavnom prave od drvene pulpe ili pamuka. Takođe ih je lako reciklirati što može pomoći u očuvanju šuma. Na primjer, ako recikliramo 6000 tona papira i kartona, izbjeći ćemo sječu 100.000 stabala, potrošnju oko 3 miliona litara vode i uštedjeti oko 10.000 tona CO2. Papir se lako može reciklirati i kod kuće, kao na primjer zabavan projekat za djecu. Obratite pažnju da papirna ambalaža koju šaljete na reciklažu bude minimalno kontaminirana hranom.
Šta radimo sa metalom?
Metal je vrijedan resurs koji se lako može reciklirati. Resursi metala na našoj planeti su ograničeni i za ekstrakciju je potrebno mnogo energije i vode, tako da je njihovo ponovno korišćenje i recikliranje veoma važno. Probajte da operete stare limenke i iskoristite ih za dekoraciju prije nego ih pošaljete na reciklažu, ili poklonite staru metalnu konstrukciju nekome kome je potrebna.
Šta radimo sa kabastim otpadom?
Opština Gusinje trenutno nema uspostavljen sistem ponovne upotrebe kabastog otpada, ali je to dio njene dugoročne strategije. U međuvremenu, prije nego što odložite na otpad svoj namještaj, odjeću, elektronske uređaje i drugi kabasti otpad, razmislite da li ga možete popraviti ili mu naći novu namjenu. Ako vam ipak više ne treba, poklonite ga ili prodajte putem interneta ili na neki drugi način. Ako je namještaj od drveta i nije ga moguće ponovo koristiti, iskoristite ga za grijanje (obratite pažnju da li ima toksične boje). Imajte na umu da bacanje na otpad treba da bude posljednja opcija.
Hoće li se sve sakupljati u isti kamion?
Ne, posebnim kamionima će se kupiti organski otpad i otpad za reciklažu, različitim danima u nedjelji.
Koliko često će se sakupljati organski otpad?
Šta je sa udaljenim područjima?
Isti raspored preuzimanja će se primjenjivati i za udaljena područja, dok će u nekim veoma teško dostupnim mjestima, umjesto sakupljanja od vrata do vrata, biti postavljena zajednička ostrva od pet velikih kanti za odvojeno sakupljanje otpada koje će dijeliti 10 ili manje domaćinstava.